רוצים לשמוע עוד
על שירותי ניהול טיפול?

השאירו פרטים

ונשמח לחזור אליכם

או התקשרו - 972-54-7288118

איך למנוע שחיקה של המטפל העיקרי בהורים מזדקנים?


מזל טוב – נולד לכם תפקיד חדש!
זה קורה ביום אחד, בלי הכנה מוקדמת. הרגע הזה שאתם מבינים שמה שאתם עושים כבר כמה חודשים זה בעצם תפקיד חדש בחיים שלכם. זה מתחיל בעזרה פה ושם לאבא, ליווי של אמא לרופא, כמה טלפונים למוסדות השונים…. עד שאתם מבינים שיש לכם תפקיד חדש – אתם מטפלים בהורים!
כאשר התפקוד של ההורה המזדקן מתדרדר והוא הופך להיות תלוי באחרים, בדרך כלל בן משפחה לוקח על עצמו את עיקר הטיפול, לרוב, יהיה זה אחד הילדים, שבספרות המקצועית מכונה "המטפל העיקרי".  זה תפקיד שלא ממש בוחרים אלא תפקיד ש"מתגלגלים" אליו ללא ידע מוקדם או הבנה בתחום.

 

מה תפקידו של המטפל העיקרי?
המטפל העיקרי הוא זה שדואג לכל ההיבטים הקשורים לחייו של ההורה המזדקן ומספק להם פתרונות. הוא דואג לצרכים הביתיים, לצרכים רפואיים ולתזונה נכונה. כמו כן, עליו לדאוג להליכים הבירוקרטיים שקשורים לקצבאות המוסד לביטוח לאומי ולזכויות השונות שמגיעות להורה המזדקן. ובין שאר תפקידיו כמטפל עיקרי, הוא בעיקר משמש עבור ההורה המזדקן משענת נפשית וחברתית.

 

כיצד ניתן להקל על המטפל העיקרי?
הטיפול בהורה לרוב צריך להשתלב בחיי השגרה של המטפל, בין הילדים לעבודה, למשפחה ולתחביבים עליו לטפל גם בהורה המזדקן. הנה כמה המלצות שריכזנו שיעזרו לכם למנוע שחיקה, עייפות ובדידות.

  • חשוב שכל בני המשפחה יתגייסו ויהיו מעורבים בטיפול. העובדה שאחד הילדים לוקח על עצמו את עיקר הטיפול בהורה המזדקן אינה "משחררת" את שאר בני המשפחה מהאחריות ומהזמן הנדרש לטיפול. ניתן לערוך חלוקת תפקידים ברורה של כל אחד מבני המשפחה ואף לבנות לוח תורנות מסודר. חלוקה כזו גם מאפשרת למי שגר בחו"ל לחלוק בנטל.
  • המטפל העיקרי צריך ללמוד לנוח, לעסוק בפעילות נעימה כל שהיא לעצמו. לשים גבולות בטיפול בהורה מבלי להתמלא רגשות אשם.
  • היעזרו באנשי מקצוע המתמחים בטיפול בגיל השלישי. הם אלה שיוכלו להנחות אתכם כיצד למצות את הזכויות, כיצד לפעול מול הגורמים הבירוקרטיים וכיצד לבנות תכנית טיפול ארוכת טווח לטיפול מיטבי בהורה וביתר בני המשפחה.
  • לילדים אשר גרים רחוק מההורים ולא מתאפשרת השתתפות פעילה בטיפול רציף, קיימים גם אנשי מקצוע: מנהלי מקרה מנוסים בתחום הגיל השלישי, המטפלים בהורה מקרוב ויכולים להקל על בני המשפחה המטפלים ולעדכן את הילדים הרחוקים.

 

לטפל בהורים מזדקנים זה כמו לרוץ מרתון
אם היו אומרים לכם שאתם צריך לרוץ מרתון, הייתם עושים את ההכנות המתאימות. לומדים את המסלול, תרגילים, תזונה, מנוחה, וכמובן מתאמנים באופן כזה שישמור לכם כוח לאורך זמן כדי להתמודד עם המסלול הארוך.
אז קחו בחשבון שגם לטפל בהורים המזדקנים זה סוג של מרתון… הטיפול אינו מסתיים ביום אחד אלא ילך וישאב מכם זמן, אנרגיה וכוחות נפשיים ככל שהזמן יעבור. ככל שתקדימו להבין זאת, כך תכינו עצמכם טוב יותר לטיפול המתמשך בהורה המזדקן.

 

 

תומכים בהורים

הצטרפו לקבוצת הוואטס אפ שלנו, שבה אנו מעדכנים בטיפים, המלצות ומידע רלוונטי בכל הקשור לטיפול בהורה מבוגר לרבות – העסקת מטפלים בשכר, התנהלות בעת אשפוז או משבר רפואי, תזונה, ביקור הורים, בדידות, משפחתולוגיה ועוד

רוצים לשמוע עוד על שירותי ניהול טיפול? השאירו פרטים ונשמח לחזור אליכם

או התקשרו - 972-54-7288118

שינוי גודל גופנים