רוצים לשמוע עוד
על שירותי ניהול טיפול?

השאירו פרטים

ונשמח לחזור אליכם

או התקשרו - 972-54-7288118

ההורה נפל ושבר את מפרק הירך. מה עושים?

ההורה נפל ושבר את מפרק הירך. מה עושים?

אחד ההורים שלכם שברו את מפרק הירך וצריכים לעבור ניתוח שבר באגן? אתם לא לבד. מעל 5,000 ישראלים שוברים את מפרק הירך מדי שנה. רובם המכריע מעל גיל 65. בקרב קשישים, שבר במפרק הירך, מהווה לרוב נקודת ציון להידרדרות גופנית ולירידה כללית בתפקוד.

 

מהם גורם לשבר במפרק הירך?

רוב השברים נגרמים מנפילה של ההורה. לצערנו, לא משנה כמה ננסה למנוע נפילות, אין באפשרותנו למנוע לחלוטין ושברים מסוג זה קורים. אבל לא כל הורה נופל ולא כל מי שנופל שובר את מפרק הירך. אם כך, מה גורם לשבר? למעשה, שני תנאים צריכים להתקיים: הראשון הוא נפילה והשני הוא אוסטריאופרוזיס (דילול העצם), ושניהן משקפים ירידה בבריאות ההורה.

 

מהם הגורמים לנפילות?

נפילה של ההורה יכולה להיגרם מסיבות שונות: זו יכולה להיות תרופה שהוא נוטל, תזונה לקוייה, חולשה בשרירים, דיכאון, פגיעה בעצבי הרגליים או ליקויי בתחושה, בעיות ראייה ושמיעה או בעיות שיווי משקל. גורמים בריאותיים אלה בשילוב עם סביבה שאינה מותאמת לצרכים הפיזיים של ההורה, עשויים להוביל לנפילות.

 

האם יש מה לעשות כדי למנוע נפילות?

ישנה חשיבות רבה להתאמת הבית למצב הפיזי המשתנה של ההורה תוך מחשבה על נוחיותו:

למשל, הזזת שטיחים הידועים כמקור נפילות משמעותי, הגדלת המרווחים במעברים צרים בין רהיטים על מנת לאפשר מעבר קל, וכן סידור הבית כך שיאפשר להורה להתנהל בקלות, מבלי להוריד פריטים ממקומות גבוהים או לנסות לטפס בכדי להגיע.

 

איך מטפלים?
ניתוח באגן הוא הדרך הנפוצה ביותר, להחזיר את ההורה ליכולת התפקוד שלו לפני הנפילה. לא כל ניתוח יכול להחזיר את החולה ליכולתו המלאה, ולאחר הניתוח ההורה יידרש לתקופת שיקום. מחקרים מראים כי, ככל שהניתוח קרוב יותר לאירוע הנפילה עצמו, כך יש סיכוי שתקופת השיקום תהיה קצרה יותר.
למה חשוב לשים לב אחרי שההורה חזר הביתה מהניתוח והשיקום?

  • חשוב שההורה יישאר במסגרת פעילות גופנית כגון, הליכה שחייה ותרגילי שיווי משקל וכן פעילות לחיזוק השריר.
  • שימו לב שההורה שומר על תזונה מאוזנת הכוללת גם שתייה מרובה.
  • דאגו שההורה נוטל תרופות באופן סדיר ורציף.
  • קבעו בדיקות ראיה ושמיעה תקופתיות ולעודד את ההורה להרכיב משקפים בעת הצורך.
  • והכי חשוב, היו ערניים!
    שימו לב אם יש נפילות חוזרות יותר מפעמיים בשנה או שאתם רואים שקיימת הידרדרות במצבם הגופני. במידה ואתם חווים הידרדרות, פנו לעזרה של אנשי מקצוע.

 

יש לכם שאלות נוספות? נשמח לעזור!

צרו עימנו קשר בטלפון 972-3-6965319 או באמצעות טופס יצירת קשר.

 

תומכים בהורים

הצטרפו לקבוצת הוואטס אפ שלנו, שבה אנו מעדכנים בטיפים, המלצות ומידע רלוונטי בכל הקשור לטיפול בהורה מבוגר לרבות – העסקת מטפלים בשכר, התנהלות בעת אשפוז או משבר רפואי, תזונה, ביקור הורים, בדידות, משפחתולוגיה ועוד

רוצים לשמוע עוד על שירותי ניהול טיפול? השאירו פרטים ונשמח לחזור אליכם

או התקשרו - 972-54-7288118

שינוי גודל גופנים