רוצים לשמוע עוד
על שירותי ניהול טיפול?

השאירו פרטים

ונשמח לחזור אליכם

או התקשרו - 972-54-7288118

לבנות עתיד גם בגיל 91

*** סיפור הלקוח פורסם בידיעות אמריקה ב 25.5.17 //

שרב מהביל שרר ביום האביבי בו פגשתי לראשונה את אסתר. "איזה חום באמצע אפריל!" התלוננה אסתר והסירה את העליונית אותה לבשה. המספר על זרועה נגלה אלי וחשף בפני את עברה.
כשהיא ראתה שאני מתבוננת בו, היא פתחה בשיחה כנה וסיפרה בעיניים עצובות על ילדותה בצל הנאצים בהונגריה. כיצד ברחה כנערה יחד עם משפחתה מעיירה לעיירה, מנסים למצוא מסתור. כיצד נאלצה להיפרד מהוריה ולברוח יחד עם אחותה הקטנה. כיצד משפחה נוצרית שהוריה הכירו, לקחו חסות עליה ועל אחותה ובזכותם חייהן ניצלו. "אבל זה היה כבר מזמן" מחתה דמעה שזלגה על לחייה "אני חיה את העתיד ולא את העבר".

גם בגיל תשעים אסתר עדיין עצמאית, צלולה ומפוקחת. היא עושה לי סיור באיטיות בדירתה המרווחת בדיור המוגן המפואר באיזור השרון ומכירה לי את המטפלת הזרה שגרה איתה, מסייעת לה בפעולות היום יום ומשגיחה עליה. "מאז שבעלי ינקי נפטר לא גרתי עם אף אחד, ופתאום יש לי שותפה לדירה". היא אומרת חצי בצחוק, חצי ברצינות. כבר עשרים שנה היא רגילה להיות לבד. מאז התאלמנה, היא עצמאית וחופשיה. חיה את החיים במלואם, מטיילת, יוצאת ומבלה עם חברים בדיור המוגן. בשנים האחרונות מצבה לא כמו שהיה. היא זקוקה להשגחה צמודה, אבל עדיין לא מצליחה להתרגל לרעיון, שמישהי גרה איתה בבית.

את חיים, בנה היחיד של אסתר, היכרתי בשיחת סקייפ שבוע קודם לכן. הוא גר בלונדון כבר כמעט עשרים שנה, עסקיו ומשפחתו שם, אך הראש שלו בישראל. מצבה של אימו מטריד אותו לא מעט. הוא מתקשה לבלות את חייו על הקו, בין הטיפול באימו בארץ, לחיים שלו בלונדון. בשיחה שלנו הוא מספר שהוא זקוק למישהו שיסייע לאימו בעיקר בנושאים הבירוקרטים. אבל לא רק. "אני צריך מישהו קרוב שיהיה שם איתה ובשבילה. עם המטפלת שלה היא לא מסתדרת ובעצם אין לה אף אחד" הוסיף ואמר "אבל זה לא כך כך פשוט. בגלל מה שהיא עברה, היא לא נותנת אמון באנשים כל כך מהר. חושבת שתצליחי?"
"תשאיר את זה לי" עניתי לחיים. וצלצלתי לאסתר לקבוע פגישה.

חיים צדק. לא היה זה פשוט לזכות באמונה של אסתר. מידי שבוע יצרתי עימה קשר. פעם בביקור אצלה בבית, פעם בשיחת טלפון ופעם בליווי שלה לרופא. לאט לאט התחבבתי עליה והיא בטחה בי שאטפל בכל הסידורים שלה. הנושא הראשון בו טיפלנו, הוא למצוא לאסתר מטפלת זרה איתה היא מרגישה יותר בנוח. אחרי הכל, היא צריכה לחלוק איתה דירה. אסתר סיננה ופסלה מספר מטפלות שהצענו לה. בסיום תהליך ארוך, בשיתוף העובדת הסוציאלית של הדיור המוגן, נמצאה לה מטפלת נפלאה וחמה שאותה אסתר מאוד אוהבת. "איך עשית את זה?" שאל חיים בסיפוק בשיחת הסקייפ השבועית שלנו. "היא לא מפסיקה לדבר עליך".
הסבלנות בתהליך מציאת המטפלת הזרה השתלמה. אסתר הכירה לי ולצוות שלי תודה, על השינוי המבורך בחייה. כשהיא חיבקה אותי בחום כשהגעתי לביקור, הרגשתי סופסוף שהיא מאמינה ובוטחת בי. באותו הביקור, ביקשתי מאסתר לפרוש בפני את המסמכים שלה, כדי שאבדוק האם מגיעות לה זכויות. בדיקה קצרה במסמכים גילתה שלאסתר יש זכויות שהיא לא מממשת. הגשנו בשמה תביעה לגמלת סיעוד לביטוח הסיעודי בדיקלה. וברגישות רבה הגשנו עבורה גם תביעה לקבלת גמלה כחלק מזכויותיה כניצולת שואה. מזה מספר חודשים אסתר מקבלת מידי חודש את גמלת הסיעוד המורחבת המגיעה לה כניצולת שואה.

"איך זה יכול להיות שמעולם לא תבעת את הזכויות שלך כניצולת שואה?" שאלתי אותה בסקרנות כשישבנו לכוס קפה ופרוסה של עוגת יומולדת 91 במרפסת דירתה "לא רציתי להתעסק בעבר. תאמיני או לא, יקרה שלי, גם בגילי, מה שחשוב זה העתיד!".

 

מענית שלזינגר, בעלים ומנכ"ל Maanit-Care, ניהול טיפול אישי לגיל השלישי, המתמחה בטיפול בהורים בישראל לילדים שגרים רחוק. 

בעלת BA בעבודה סוציאלית ותואר שני MBA במנהל עסקים וניסיון של  20שנה בטיפול ועבודה עם בני הגיל השלישי. אתם מוזמנים ליצור איתי קשר דרך אתר מענית קייר: www.maanit-care.co.il בסקייפ או במייל: office@maanit-care.co.il

 

 

** שמות הלקוחות בדויים והפרטים המלאים שונו, בכדי לא לפגוע בפרטיותם.

תומכים בהורים

הצטרפו לקבוצת הוואטס אפ שלנו, שבה אנו מעדכנים בטיפים, המלצות ומידע רלוונטי בכל הקשור לטיפול בהורה מבוגר לרבות – העסקת מטפלים בשכר, התנהלות בעת אשפוז או משבר רפואי, תזונה, ביקור הורים, בדידות, משפחתולוגיה ועוד

רוצים לשמוע עוד על שירותי ניהול טיפול? השאירו פרטים ונשמח לחזור אליכם

או התקשרו - 972-54-7288118

שינוי גודל גופנים